BUZZ Talks ,,Opravit nebo vyhodit?“

Opravit nebo vyhodit?

To je úvaha, která by měla člověku proběhnout hlavou, když se mu porouchá vysavač, mixér nebo třeba mobil. V dnešní rychlé době je ale oprava výrobků často finančně a energeticky náročnější než pořízení nového výrobku, a tak se nám často při porouchání nějaké věci honí hlavou myšlenky na to, kde si koupíme novou a ne na to, jak by se dala opravit.

Na toto téma se zaměřilo diskuzní setkání Buzz talks v rámci akce Opravme Česko dne 15. 9. 2018. Diskutoval web Opravárna.cz, Institut Cirkulární Ekonomiky (INCIEN), ministerstvo životního prostředí a firma Groupe SEB. Opravárna šikovně propojuje opraváře a spotřebitele a už rok se snaží dokázat, že porouchaný výrobek nemusí putovat do koše a INCIEN, který prosazuje způsoby, jak nezatěžovat planetu nadměrnou produkcí odpadu a ušetřit energii i náklady.

Vojtěch Vosecký z INCIEN uvedl posluchače do problémů dnešního světa – dozvěděli jsme se, že například jen v EU vznikne každý rok 2,5 miliardy tun odpadu, z něhož polovina končí na skládce a nebo ve spalovnách. Opravitelnost a opravy jsou podle něj jednou z cest, jak tyto trendy změnit. Naštěstí už v Česku existuje mnoho iniciativ, které s tím něco dělají.

Jan Charvát pak představil jak funguje jeho projekt Opravárna. Je to komunitní web podporující opravu rozbitých výrobků. Web sdružuje šikovné lidi i odborné servisy na jednom místě. Umí tak zákazníkům jako jediný v republice pomoct téměř se vším od zašití kalhot, nalezení hodinových manželů, renovace nábytku, až po odbornější úkony jako je výměna rozbitého displeje.

Více informací k BUZZ Talks